17 Styczeń 2010

Śpiewający akademicy /2/

Autor: Maria47. Kategorie: Wspomnienia o Akademii Rolniczej .

Chór HIPPOCAMPUS
przy Wydziale Rybactwa Morskiego
Akademii Rolniczej w Szczecinie /cz.2/

Małgorzata Kowalik, z chwilą objęcia roli pierwszego dyrygenta, do kadry artystycznej dokooptowała swoją koleżankę ze studiów, Alicję Nowak, powierzając jej funkcję drugiego dyrygenta.

Przedtem (do 1987r.) zespół HIPPOCAMPUS specjalizował się w muzyce związanej z żywiołem morskim i z tego względu w jego repertuarze dominowały szanty. W zasadzie tego typu muzykę wykonują głosy męskie…

Małgorzata Kowalik, z chwilą objęcia kierownictwa artystycznego, zapragnęła nieco urozmaicić program, tym bardziej, iż zespół wzbogacił się o nowe głosy, również żeńskie. Z jej inicjatywy do repertuaru stopniowo wprowadzono inne rodzaje muzyki – od średniowiecznej aż po współczesną. Szczególną uwagę skupiono na muzyce negro spirytuals. Nie zapominano jednak o wcześniejszym repertuarze morskim.

Nieco później, z już wykrystalizowanym repertuarem, wielokrotnie wystąpili przed kamerami telewizyjnymi. Pieczołowicie opracowany i przygotowany program o wydźwięku morskim, zaprezentowany u stóp Wałów Chrobrego, wzbudził ogromne zainteresowanie licznie przybyłej publiczności. Recenzenci uznali zespół za rewelację.

Małgorzata Kowalik w dużym stopniu lansowała współczesną muzykę morską, wiodącą rolę wyznaczając utworom Feliksa Nowowiejskiego. To dlatego w programie pojawiły się pieśni: Jak szumi Bałtyk? lub Polonez morski. Wykorzystywała również pieśni autorstwa Stanisława Moniuszki, w opracowaniu Stanisława Kazury: Gra fal i Pieśń żeglarzy. Mimo tych repertuarowych nowości, z dużym sentymentem wracano do wcześniej opracowanych i utrwalonych wśród członków zespołu urokliwych piosenek w typie szanty, ale jednak nie były już one podstawą programu, a wyłącznie urozmaiceniem.

W okresie trzyletniej dyrygentury Małgorzata Kowalik wprowadziła do repertuaru HIPPOCAMPUS-a ponad czterdzieści nowych pozycji, w znacznym stopniu dostosowując go do uczelnianych potrzeb. Trzeba pamiętać, iż Rektorat Akademii Rolniczej zgłaszał okolicznościowe zapotrzebowania na występy artystyczne, mające np. uświetnić uroczystości nadania tytułu Doktora Honoris Causa, obchodów 1 (lub 3) Maja, Święta Odrodzenia albo Międzynarodowego Dnia Kobiet. W zanadrzu należało mieć więc coś stosownego… Owszem, byli organizacyjnie przypisani do Wydziału Rybactwa Morskiego, ale jednak obsługiwali też imprezy ogólnouczelniane, choć w ramach uczelni funkcjonowały w tym czasie dwa zespoły taneczno – instrumentalne: SIERMIĘGI i Żeńcy. Chór jednak zawsze brzmi uroczyściej, dostojniej.

Za czasów dyrygowania Małgorzaty Kowalik planowano współpracę z SIERMIĘGAMI. Ten zespół specjalizował się w muzyce ludowej i dysponował świetną kapelą ludową – jednak do konkretnych ustaleń nie doszło. Małgorzata Kowalik uważa, iż zasadniczą przyczyną braku integracji i współpracy artystycznej była jej dość krótka działalność dyrygencka – zanim się dobrze poznali z SIERMIEGAMI – okoliczności organizacyjne spowodowały rozwiązanie zespołu.

Z ogólniejszych refleksji Małgorzata Kowalik na czołowe miejsce wysuwa serdeczną współpracę z rektoratem i prorektorem ds. nauczania Akademii Rolniczej w Szczecinie, a także z dziekanatem Wydziału Rybactwa Morskiego i Technologii Żywności. W tym czasie odpowiedzialną funkcję kierownika dziekanatu WRMiTŻ pełniła Elżbieta Chojnacka. W tych artystycznych poczynaniach Elżbiecie Chojnackiej z życzliwą pomocą śpieszyli: prorektor do spraw nauczania – prof. Joachim Falkowski i dziekan – prof. Aleksander Winnicki.

Mile wspomina także poszczególnych członków zespołu, z którymi była związana emocjonalnie. Ich koleżeństwo i przyjaźń rodziły się podczas częstych prób, a także podczas plenerowych występów publicznych i w ogóle na różnych koncertach. Właśnie te przyjaźnie i tę pracę ceni nad wyraz wysoko, bowiem one cementowały zespół.

c.d.n.
Maria Czech – Sobczak
Fragmenty z książki Marii Czech Sobczak i Władysława Kuruś Brzezińskiego:
Szczecińska chóralistyka i wokalistyka w latach 1945-1995

Sierpień 2018